Vyhledávání

ČeskyEnglish (UK)DeutschFrançaisItalianoPolski

Menu, přímé odkazy, vyhledávání, přihlašování

Začátek HTML stránky

Sdružení pro spolupráci se zahraničím

sídlo náměstí Václava Hanky 299, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
předseda Zuzana Čermáková, cermakova.zuzana@hankuv-dum.cz, tel.: +420 499 320 404

Občanské sdružení pro spolupráci se zahraničím byloformálně založeno v roce 2001. V dubnu 2002 se uskutečnila valná hromada, na které bylo zvoleno předsednictvo. Významným podnětem k založení sdružení bylo navázání na úzkou spolupráci okresu Trutnov s francouzským departementem L´Oise, ve kterém se nachází partnerské město Verneuil-en-Halatte. Na podzim roku 2002 byla spolupráce rozšířena o italské město Piegaro.

Hlavním cílem sdružení je organizace partnerských vztahů Dvora Králové nad Labem se zahraničními městy. Jumelage, gemelagio, česky "žumeláž" - partnerství, sbratření, družba probíhá s morální a finanční podporou Evropské komise v Bruselu a soustřeďuje se na bližší poznávání kultur a života lidí v různých částech Evropy.

Naše sdružení napomáhá při organizování mezinárodních výměn v oblasti sociální, jazykové, ekonomické, kulturní, sportovní, výchovné a školní, dále při organizování výměnných zájezdů, koncertů, soutěží, výstav a vzdělávacích pobytů mezi partnerskými městy Verneuil en Halatte ve Francii a italským městem Piegaro.
Setkávání občanů těchto měst se koná každoročně na podzim vždy na určité téma.

Za dobu trvání spolupráce proběhla celá řada setkání a návštěv, která zahrnují široké spektrum aktivit.
V minulých letech se představily ve Francii a Itálii dva královédvorské pěvecké sbory, královédvorští výtvarníci se se svými pracemi zúčastnili výstavy ve Verneuil en Halatte, lidoví řemestníci královédvorska se představili na středověkém trhu. Oblast sportu zastupovaly týmy fotbalistů a tenistů.

Podmínkou setkávání je ubytování v rodinách, a tak se za devět let trvání žumeláže udržují mezi občany partnerských měst i přátelství soukromá.
 

Partnerská města

Reportáž z poslední žumeláže konané 21. - 24. září 2012 ve Dvoře Králové nad Labem

Hlavním tématem tohoto mezinárodního setkání bylo „Aktivní stárnutí“ v souvislosti s Mezinárodním rokem seniorů. Vedlejšími tématy pak poznávání našeho regionu, regionálních produktů, zvyků a tradic.

Celá víkendová akce začala v pátek 21. září v Praze, kde zástupci partnerských měst navštívili Židovské město a další kulturní památky. Ve večerních hodinách přijeli do Dvora Králové n. L., kde je již očekávaly rodiny, které je ubytovávaly a po celou dobu pobytu se o ně staraly.

V sobotu ráno jsme dvěma autobusy odjeli na celodenní program do Hradce Králové. Nejprve jsme navštívili katedrálu sv. Ducha na Starém městě, dále pak Městskou hudební síň, vystoupali na Bílou věž a prohlédli si další pamětihodnosti. Konference na téma Aktivní stárnutí se konala v Městské hudební síni.

Odpolední program se odehrával na Šrámkově statku v Pileticích na téma Dočesná na statku. Šrámkův statek v Pileticích je památkově chráněný areál se vzácnými dřevěnými objekty. Jedná se o původní lidovou architekturu s ve zdejším prostředí ojedinělým dvoupatrovým roubeným obytným stavením s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802. V komponovaném programu se představil folklorní soubor Dupák a muzika Kvítek, v roubence probíhaly ukázky řemesel jako je tkaní, paličkování, zdobení perníčků atd. Hosté měli možnost ochutnat chléb pečený v peci přímo na statku a mílové buchty z kachlových kamen.

V neděli se konala v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. mše sloužená třemi kněžími a vedená česky, italsky a francouzsky. Po mši následovala prohlídka rodinné výroby vánočních ozdob, individuální program s rodinami a společný oběd v restauraci Hankova domu.

Odpoledne patřilo společnému setkání všech zúčastněných v aule SŠIS. Po projevech zástupců partnerských měst se představily nejmenší děti královédvorského Sokola. Předvedly ukázku skladby, která se letos cvičila na Všesokolském sletu v Praze. Pak již následovala přátelská zábava s tancem přerušená jen zajímavým vystoupením rychlokreslíře. O občerstvení se postarali žáci SŠIS.

V pondělí ráno jsme se všichni rozloučili s pocitem, že jsme prožili něco příjemného a že jsme uskutečnili něco trvalého a důležitého. Za hladký průběh celého setkání se patří poděkovat především všem rodinám, které se zahraničních hostů ujaly a příkladně se o ně staraly. Ze setkání se opět zrodila nová přátelství, která, jak věříme, budou pokračovat třeba vzájemnými návštěvami.

Autor: Zuzana Čermáková
předsedkyně Sdružení pro spolupráci se zahraničím

 

Základní kontakt

Oficiální název

Město Dvůr Králové nad Labem

Adresa

náměstí T. G. Masaryka 38
Dvůr Králové nad Labem
544 17

Hodiny pro veřejnost

Po, st: 8:00 - 17:00
Út, čt, pá: 8:00 - 11:30

epodatelna@mudk.cz

Telefon

+420 499 318 111

Fax

+420 499 320 178

Datová schránka

mu5b26c

00277819

Rychlé odkazyKalendář akcí
Patička (Konec obsahové části)

Začátek HTML stránky
Portál veřejné správy         Portál územních samospráv         EUROPE DIRECT         Královéhradecký kraj         Věnná města         Podzvičinsko

Oficiální internetové stránky města Dvůr Králové nad Labem • Provozovatel Město Dvůr Králové nad Labem • Copyright © 2010