V dubnu se do ulic Dvora Králové nad Labem vrátí sdílená kola

ciklista zelena

Chcete se rychle a ekologicky dopravovat po městě? Tak i letos k tomu budete moci využít sdílených kol. Projekt, který úspěšně odstartoval ve Dvoře Králové nad Labem v loňském roce, bude pokračovat i v nadcházejících měsících. Rozhodla o tom rada města, která schválila smlouvu se společností nextbike Czech Republic, s. r. o., která službu zajišťuje. Sdílená kola se do ulic vrátí v pondělí 3. dubna 2023. Zájemci budou mít k dispozici opět 50 kol městského typu, která si budou moci vypůjčit a vrátit zatím na 17 stanovištích. Po dobu provozu Tyršova koupaliště se znovu počítá také se zřízením stanoviště u brány areálu. 

I nadále budou mít prvních 15 minut cyklisté na sdílených kolech zdarma, jízdu za ně zaplatí město, které tím chce podpořit tento ekologický systém dopravy po Dvoře Králové nad Labem. Za vypůjčení kola na dalších 45 minut, tedy od 16. do 60. minuty, cyklisté nově zaplatí 20 Kč namísto dosavadních 18, stejně tak každá další půlhodina vyjde na 20 Kč. Cena za celodenní výpůjčku je stanovena na 300 Kč.

„S rozhodováním, zda v projektu pokračovat, významně pomohli občané, na které jsme se na začátku tohoto roku obrátili s žádostí o vyplnění dotazníku na téma fungování sdílených kol ve Dvoře Králové nad Labem. Dotazník vyplnilo 284 respondentů, z nichž tři čtvrtiny uvedly, že chtějí, aby projekt ve městě pokračoval,“ uvedl starosta města Jan Jarolím. Ten zároveň poznamenal, že ho těší zájem lidí o tento typ ekologické dopravy, která si ve městě našla řadu příznivců.

ikona souboruZ výsledků dotazníku zároveň vyplynuly návrhy na možné přemístění některých ze stávajících stanovišť. „Určitě se tím budeme zabývat a znovu podrobně projdeme rozmístění stanovišť z hlediska jejich dostupnosti a docházkové vzdálenosti. Možnou variantou je, že některá stanoviště přemístíme nebo ta nejméně využívaná zrušíme a zřídíme místo nich nová, abychom pokryli zájem občanů,“ poznamenal starosta Jan Jarolím.

Město Dvůr Králové nad Labem za projekt zaplatí v letošním roce 810 tisíc Kč bez DPH, kola zůstanou v ulicích do konce roku. „Zároveň se budeme snažit najít možného partnera projektu nebo vhodnou dotaci, která by část nákladů pokryla,“ upozornil starosta Jan Jarolím.

Vloni se do systému sdílených kol ve Dvoře Králové nad Labem zaregistrovalo 1 785 uživatelů, celkový počet výpůjček se vyšplhal na 12 212 (průměr 1 526 měsíčně, tedy 50 denně). Nejvíce byla kola využívána pro dopravu na krátkou vzdálenost nebo na krátký čas, celkem 11 308 jízd (92,6 %) bylo do 15 minut, a tedy s podporou města pro cyklisty zdarma.


Jak používat sdílená kola?

Půjčení kol je snadné (ikona souboruSdílená kola ve Dvoře Králové nad Labem - 2023), prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu se zaregistrujete, na vybraném místě si kolo půjčíte naskenováním QR kódu, dojedete, kam potřebujete, a tam kolo do označeného stojanu vrátíte. Při registraci je třeba nastavit údaje k platbě, protože při výpůjčce delší než 15 minut je třeba zaplatit půjčovné. Pokud je zaregistrován a nemá chytrý telefon, může k vypůjčení cyklista využít i zákaznickou linku, jejíž číslo je uvedeno na kole.

Více informací o systému sdílených kol ve městě ikona souboruvčetně mapy stanovišť najdete jak na webu města, tak na stránkách www.nextbikeczech.com/mesto/dvur-kralove

Miroslava Kameníková


Stanoviště sdílených kole ve městě - 2023

Sdílená kola ve Dvoře Králové nad Labem - 2023
Vytvořeno 22.3.2023 14:55:02 | přečteno 253x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková