Historie starostů města

Od konce 18. století do roku 1850 stál v čele města purkmistr. Od roku 1850 se nejnižšími správními jednotkami staly obce, které byly podřízeny okresnímu hejtmanství. Dvůr Králové se stal jedním ze sídel hejtmanství, které zde zahájilo činnost dne 1. února 1850 a jeho obvod působnosti tvořil soudní okres Dvůr Králové nad Labem, který čítal 39 obcí a soudní okres Jaroměř. Již o pět let později byla provedena reorganizace, v rámci které byly spojeny úřady soudní a politické správy ve smíšené okresní úřady. Vznikl tak samostatný okresní úřad ve Dvoře Králové a samostatný v Jaroměři. Ale již roku 1868 došlo opět k oddělení soudní a politické správy. Pokud jde o vlastní správu města, dosavadní magistrát nahradil obecní – městský – úřad. Dne 8. dubna 1850 se konaly ve Dvoře Králové první volby do 21 členného obecního výboru – nutno zdůraznit, že právo volit měla pouze omezená část obyvatel. V období 2. světové války až do konce války spravoval město vládní komisař, poté v období let 1945 až 1990 stáli v čele Dvora Králové nad Labem předsedové národního výboru (MNV, později MěNV). V roce 1990 došlo k obnově obecní samosprávy a v čele města stojí opět starosta.


V čele města Dvůr Králové nad Labem stáli (období):

starosta Bedřich Tinus (1850-1861)
starosta Josef Röhrich (1861-1864)
starosta Albín Prokop (1864-1866)
starosta Bedřich Tinus (1866-1967)
starosta Alois Bürgel (1868-1871)
starosta Vilém Röhrich (1871-1876)
starosta Bedřich Tinus (1876-1878)
starosta MUDr. Josef Veverka (1878-1882)
starosta František Šíp (1882-1885)
starosta JUDr. Emanuel Ducke (1886-1887)
starosta MUDr. Josef Moravec (1887-1891)
starosta Jan Pacák (červen-listopad 1891)
starosta Josef Klugar (1891-1899)
starosta Stanislav Finger (1899-1910)
starosta Hynek Šubrt (1910-1916)
starosta Jan Holub (1916, 1918-1924)
starosta MUDr. Václav Měšťák (1924-1929)
starosta Jaroslav Bilina (1929-1939)
starosta Antonín Frieda (1940-1941) 
vládní komisař dr. Max Görner (1941-1944)
vládní komisař JUDr. Rudolf Dobisch (1944-1945)
předseda NV Miroslav Koecher (8.-15. 5. 1945)
předseda MNV Josef Marek (15. 5. - 4. 6. 1945)
předseda MNV Jindřich Bém (4. 6. 1945 - 14. 5. 1948)
předseda MNV František Ruml (14. 5. 1948 - 12. 7. 1950)
předseda MNV Jaroslav Vlasák (1950-1952)
předseda MNV Emanuel Flégr (1952 - 30. 5. 1957)
předseda MNV František Škop (1957 - 30. 4. 1970)
předseda MNV plk. Jaroslav Šubrt (1970-1976)
předseda MNV Luděk Teichman (11. 11. 1976 - 1981)
předseda MNV Jan Vejnar (30. 6. 1976 - 1986)
předseda MNV Ing. Jan Kubec (25. 6. 1986 - 1990)
starosta Ing. Radomil Kačerovský (11. 12. 1990 - 10. 3. 1993)
starosta Ing. Milan Moravec (31. 3. 1993 - 27. 11. 1998)
starosta Viktor Švub (27. 11. 1998 - 19. 11. 2002)
starosta Ing. Jiří Rain (19. 11. 2002 - 2. 11. 2006)        

Ing. Jan Jarolím

12.1.2022 15:57:11 | přečteno 163x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Mgr. Edita Vaňková

12.1.2022 15:26:39 | přečteno 157x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Daniel Lukeš

12.1.2022 14:50:19 | přečteno 225x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Ing. Jiří Rain

12.1.2022 13:21:00 | přečteno 633x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Viktor Švub

11.1.2022 21:11:40 | přečteno 514x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Ing. Milan Moravec

11.1.2022 19:25:59 | přečteno 129x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Ing. Radomil Kačerovský

11.1.2022 19:25:51 | přečteno 126x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Ing. Jan Kubec

11.1.2022 18:49:15 | přečteno 439x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Jan Vejnar

11.1.2022 18:44:46 | přečteno 362x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek
 

Luděk Teichman

11.1.2022 18:40:18 | přečteno 177x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková | Celý článek