Tradice
Textilní průmysl
České země historicky vždy patřily se svým textilním průmyslem k evropským velmocem. Původní textilní suroviny, jako byly len, konopí i vlna, ve velké míře nahradila v první polovině 18. století bavlna. V té době přišla i rakouská monarchie o velkou část vyspělého Slezska a Kladska a rozhodla, že se právě země české stanou průmyslovou základnou monarchie. Habsburkové začali podporovat vznik průmyslu, mimo jiné i textilního. Dvůr Králové nad Labem byl především střediskem obchodu a řemesel, velkou tradici zde mělo tkalcovství a barvířství, protože odedávna se v okolí pěstoval len. Postupně se zde vytvořila největší koncentrace tiskáren textilu u nás, a tak se mu začalo říkat Český Manchester.
Vánoční ozdoby
Výroba vánočních ozdob na Královédvorsku má původ v umění foukání a barvení skleněných perel – perlařství. První perlařství bylo založeno roku 1862 a celý obor prosperoval až do první světové války. V regionu se takto živilo asi 1000 řemeslníků.
Pivovarnictví
Dříve směli pivo vařit, jak tomu bylo i v jiných městech, jen měšťané. Dělo se tak podomácku, a to na základě várečného práva, které městští získávali od panovníka, což pro rozkvět vaření piva sehrálo zásadní roli. Postupem doby, zejména od konce 15. století, se vaření soustřeďuje do větších a lépe zařízených sladoven a pivovarů.
ZOO Dvůr Králové
ZOO Dvůr Králové se pro veřejnost otevřela 9. května 1946 a k jejímu významnému rozvoji došlo v 70. letech. Tehdejší ředitel Ing. Josef Vágner, CSc., dovezl z osmi expedic do různých zemí Afriky okolo 2 tisíc zvířat, především kopytníků, ale i šelem, opic a plazů, které daly základ unikátním chovům. I díky tomu je zoo jedinečnou genobankou afrických kopytníků na evropském kontinentě.