Sdružení pro spolupráci se zahraničím

Sdružení pro spolupráci se zahraničím

adresa: náměstí Václava Hanky 299, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
předseda: Zuzana Čermáková, cermakova.zuzana@hankuv-dum.cz, tel.: +420 499 320 404

Občanské sdružení pro spolupráci se zahraničím bylo formálně založeno v roce 2001. V dubnu 2002 se uskutečnila valná hromada, na které bylo zvoleno předsednictvo. Významným podnětem k založení sdružení bylo navázání na úzkou spolupráci okresu Trutnov s francouzským departementem L´Oise, ve kterém se nachází partnerské město Verneuil-en-Halatte. Na podzim roku 2002 byla spolupráce rozšířena o italské město Piegaro.

Hlavním cílem sdružení je organizace partnerských vztahů Dvora Králové nad Labem se zahraničními městy. Jumelage, gemelagio, česky "žumeláž" – partnerství, sbratření, družba probíhá s morální a finanční podporou Evropské komise v Bruselu a soustřeďuje se na bližší poznávání kultur a života lidí v různých částech Evropy.

Naše sdružení napomáhá při organizování mezinárodních výměn v oblasti sociální, jazykové, ekonomické, kulturní, sportovní, výchovné a školní, dále při organizování výměnných zájezdů, koncertů, soutěží, výstav a vzdělávacích pobytů mezi partnerskými městy Verneuil en Halatte ve Francii a italským městem Piegaro. Setkávání občanů těchto měst se koná každoročně na podzim vždy na určité téma.

Za dobu trvání spolupráce proběhla celá řada setkání a návštěv, která zahrnují široké spektrum aktivit. V minulých letech se představily ve Francii a Itálii dva královédvorské pěvecké sbory, královédvorští výtvarníci se se svými pracemi zúčastnili výstavy ve Verneuil en Halatte, lidoví řemeslníci Královédvorska se představili na středověkém trhu. Oblast sportu zastupovaly týmy fotbalistů a tenistů.

Podmínkou setkávání je ubytování v rodinách, a tak se za devět let trvání žumeláže udržují mezi občany partnerských měst i přátelství soukromá.

Sdružená města

Aktuality

Vytvořeno 19.6.2003 22:00:00 | přečteno 4174x | Jiří Třísko