Správní obvod

Na základě II. fáze reformy veřejné správy v České republice se Městský úřad Dvůr Králové nad Labem stal, s účinností dnem 01.01.2003, úřadem obce s rozšířenou působností. Město tedy kromě samostatného spravování vlastních záležitostí, které v rámci obecního zřízení již léta vykonávalo, začalo výše uvedeným dnem vykonávat také v přenesené působnosti státní správu na jemu svěřeném území. Citovaná druhá fáze reformy veřejné správy znamenala zánik okresních úřadů, převod většiny jejich kompetencí na obecní úřady obce s rozšířenou působností a současně delimitaci většiny jejich pracovníků rovněž na obecní úřady obcí s rozšířenou působností (tzv. "trojky").

Základní územní obvod, v němž úřad vykonává svou působnost (dle ustanovení § 61 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích v platném znění), tvoří obvody těchto obcí a jejich místní části: Bílá Třemešná, Bílé Poličany, Borovnice, Borovnička, Dolní Brusnice, Doubravice, Dubenec, Dvůr Králové nad Labem, Horní Brusnice, Hřibojedy, Choustníkovo Hradiště, Kocbeře, Kohoutov, Kuks, Lanžov, Libotov, Litíč, Mostek, Nemojov, Stanovice, Trotina, Třebihošť, Vilantice, Vítězná, Velký Vřešťov, Vlčkovice v Podkrkonoší, Zábřezí - Řečice, Zdobín.

Rozloha ORP Dvůr Králové nad Labem je 25 781 ha (257,8 km2).

poverene obceDvůr Králové nad LabemChoustníkovo HradištěVlčkovice v PodkrkonošíKohoutovKocbeřeKuksStanoviceHřibojedyLitičLibotovDubenecDoubraviceVilanticeVelký VřešťovLanžovBílé PoličanyZábřezí ŘečiceTrotinaZdobínBílá TřemešnáTřebihošťDolní BrusniceNemojovVítěznáMostekHorní BrusniceBorovničkaBorovnice