Pátek 13. – Den požární bezpečnosti cílí na požáry v přírodě

Hasičský záchranný sbor

Již několik let Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje pátek třináctého Dnem požární bezpečnosti. Letos tento den připadá na 13. května a je věnován především problematice nebezpečí vzniku požáru v přírodním prostředí, kde požáry pravidelně přibývají s příchodem jara a provázejí nás přes celé léto až do podzimu. Hasičský záchranný sbor proto připravil několik tematických informačních materiálů, které najdete v tomto článku.

Požáry v přírodě mohou být velmi nebezpečné. Byť můžeme být velmi ostražití a dodržovat všechna základní pravidla, může se i z malého táboráčku či pálení na zahrádkách, loukách či v lese během okamžiku stát rozsáhlý a neřízený požár velkého rozsahu.

Během jarních či letních měsíců lze očekávat vysoké venkovní teploty, které pak v kombinaci s absencí srážek představují reálnou hrozbu. I přes relativně nízké venkovní teploty tento rok hasiči evidovali zvýšený počet přírodních požárů z důvodu sucha již v průběhu prvních měsíců roku. To mělo v některých krajích České republiky za následek vyhlášení období sucha netradičně už v jarním období.

Období sucha vyhlašuje hejtman prostřednictvím nařízení kraje, na základě doporučení místně příslušného hasičského záchranného sboru kraje, a jedná se zpravidla o dobu, kdy se klimatické podmínky vyznačují vysokou teplotou ovzduší, dlouhodobým nedostatkem srážek a s tím související nízkou vlhkostí v půdě a vegetaci, zároveň musí být v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústav „nebezpečí požáru“ nebo „vysoké nebezpečí požáru“, tato výstraha je zveřejněna v rámci systému integrované výstražné služby. Vyhlášení období sucha nemá jasně stanovenou dobu trvání a platí až do odvolání.


Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje


Informační materiály ke stažení:

ikona souboruInfoleták Sucho a požáry v přírodním prostředí
ikona souboruPožární ochrana - nebezpečí požárů v přírodě
ikona souboruŽivelní pohromy - bouřka


Sucho a požáry v přírodě

Infoleták HZS - Sucho a požáry

Infoleták HZS - Sucho a požáry

 
Infoleták HZS - Sucho a požáry

Infoleták HZS - Sucho a požáry

 
Infoleták HZS - Sucho a požáry

Infoleták HZS - Sucho a požáry

 
Infoleták HZS - Sucho a požáry

Infoleták HZS - Sucho a požáry

 
 
Vytvořeno 13.5.2022 8:45:32 | přečteno 92x | Bc. Jan Skalický, MSc.